Propratno pismo primer – primer poslovnog pisma

(opšti principi pisanja CVja i radne biografije ovde)
(motivaciono pismo primer ovde)

(obrazac za propratno pismo ovde)

Propratno pismo je čest deo poslovne prepiske, o čemu god da je ona. Propratno pismo je uvek uvod u neki drugi dokument koji se šalje, i igra važnu ulogu tek u sklopu cele pošiljke, bila ona u papirnoj formi ili elektronska.

Ono služi najpre da u najkraćim crtama informiše primaoca o sledećem:
1. Ko šalje – fizičko lice ili pravno lice sa osnovnim karakteristikama koje su važne primaocu (na primer “Kontaktiram Vas kao komercijalista firme ABC…”, “Ja sam diplomirani inženjer geodezije…” i tome slično).
2. Zašto šalje – koji je povod Vašeg obraćanja (na primer “Na prošlom sajmu poljoprivrede primetio sam da u Vašoj ponudi nemate…”, “U Vašem oglasu za radno mesto za nadzornika gradilišta, objavljenom u …” i tome slično)
3. Kako im možete pomoći – u svega dve do tri rečenice objasnite način na koji možete biti od koristi onome kome pišete (na primer “Koncentrat koji mi imamo u ponudi Vam može pomoći da…”, “Moje kvalifikacije odgovaraju potrebama Vaše organizacije” i tome slično)
4. Kakav dodatni materijal šaljete – pošto je ovo propratno pismo, uvek morate jasno objasniti šta je osnovni materijal koji se šalje (na primer “U prilogu Vaš šaljem novi katalog i cenovnik…”, “U prilogu Vam šaljem moju radnu biografiju…” i tome slično).

Ukoliko se javljate na oglas za posao, nije potrebno da u propratnom pismu naširoko objašnjavate zašto želite taj posao i zašto ste baš Vi prava osoba za takav posao. Par rečenica je i više nego dovoljno osobi koja mora da pregleda desetine i stotine istih takvih pisama. Mnogo je važnije kakva je Vaša radna biografija, koja mora da Vaše radno iskustvo i veštine prikaže kao pogodne za posao na koji se javljate.

Primer propratnog pisma u poslovnoj prepisci
propratno pismo primer